Wraca temat Wielkiej Piramidy w Gizie, a dokładniej tego, co skrywa nieznana dotąd komnata o długości około 30 metrów.
O odkryciu w piramidzie pustej przestrzeni pisaliśmy już ponad rok temu. Znajduje się ona nad Wielką Galerią, nieco w bok od Komnaty Króla. Prawdopodobnie ów obszar przeszywa jeden z szybów wentylacyjnych wychodzących z tegoż pomieszczenia. Od pewnego czasu zespół archeologów z Kairu buduje robota-drona, który miałby przecisnąć się przez szyb i dotrzeć do nieznanej komnaty. Na razie jednak świat mediów popularnonaukowych oraz tabloidów zalała fala artykułów wynikłych z wypowiedzi Giulio Magli, czyli dyrektora Wydziału Matematyki i profesora Politechniki w Mediolanie. Otóż twierdzi on, że pusty obszar to w istocie komnata zawierająca żelazny tron, dzięki któremu faraon miałby sprawniej przedostać się po śmierci do nieba.
Faktem jest, że jeśli potwierdzi się, że nowe pomieszczenie znajduje się tuż nad Wielką Galerią, to jego rola na pewno nie była odciążająca, czyli zmniejszająca nacisk na pomieszczenie poniżej. Jest tak, ponieważ sama Wielka Galeria została zbudowana specjalną techniką z granitowych płyt i nie potrzebowała komór odciążających.
Skąd natomiast w dyskusji wziął się w ogóle tron? W słynnych Tekstach Piramid, czyli staroegipskich tekstach religijnych, pojawia się fragment mówiący o tym, że faraon przez dotarciem do królestwa gwiazd północy, będzie musiał minąć bramy nieba i zasiąść na swym żelaznym tronie. Cóż to miałby być za tron? Na pewno nic ogromnego, wnioskując z tronów widzianych w innych egipskich budowlach sakralnych. Zwraca natomiast uwagę owo żelazo – pojawiają się sugestie, że ów tron miałby być zbudowany z kawałków meteorytów, takich samych jak legendarny benben ze świątyni boga słońca w Heliopolis, który dał rzekomo początek idei piramid.
Na razie jednak nie ma żadnego tronu. Ważne jest to, że gdyby okazało się, że podobna konstrukcja znajduje się w Wielkiej Piramidzie, dość mocno oddaliłoby to wszelkie hipotezy, że piramidy w Gizie nie były wcale miejscem pochówku faraonów. Sceptycy zatriumfowaliby, a żelazny tron zapewne ukróciłby, przynajmniej na jakiś czas, teorie łączące piramidy z dziedzictwem Atlantydy. Chyba że ten tron okaże się bardziej nieziemski niż sama konstrukcja Wielkiej Piramidy…
Źródło grafiki: (C) Piotr Mańkowski
Przestańcie w końcu świrować że jest to piramida Cheopsa. Za Cheopsa piramida ta liczyła już 7.500 lat.
Dokladnie. Wciaz durni Archeolodzy upieraja sie piramide zbudowal Cheops. Przeciez ona ponad 12.000 lat
Jeżeli czegos na 100% wykluczyc nie mozna należy przyjąc,że taka ewentualnośc istnieje.Co dzis dla ludzi wydaje sie niemożliwe kiedys może byc wyjasnione. Np.fizyka kwantowa w wielu przypadkach zadziwia swoimi możliwościami i dowodzi, że niemożliwe jest realne i mozliwe. O tajemniczej komorze w piramidzie mówi sie od bardzo długiego czasu i ciagle jest tajemnicza i nie zbadana. Może to ma byc magnesem przyciagajacym turystów? Nie ma obiektywnych przesłanek, aby tego nie można było dokładnie zbadac.
Daniken mówi, że piramide mógł wybudować Sumeryjski mądry Bóg ENKI. Ona przetrwała dwa potopy.
Serio „żelazny tron”? 1,5 tys lat przed wynalezieniem obróbki żelaza? co nawet nie miało miejsca w Egipcie. „żelazny” tron w czasach gdy Egipcjanie jeszcze nie opanowali dobrze wytopu brązu i częściej używali samej miedzi.
I te rewelacje na podstawie tekstów piramid? Podpowiem, że nikt nie zna tak na prawdę języka staroegipskiego ani nawet oryginalnego znaczenia hieroglifów (brak zapisu fonetycznego – wszystkie analizy opierają się na porównaniach i domysłach) – więc skąd przekonanie że mowa o „żelaznym” a nie miedzianym/metalowym etc.
W dodatku teksty piramid pojawiają się po raz pierwszy około 300 lat po panowaniu Cheopsa. Więc mogą być wątpliwym źródłem wiedzy o planach konstrukcyjnych jego piramidy.
Teksty piramid w takim sensie pojawiły się później, że za czasów IV dynastii piramidy były nieme, pozbawione reliefów.
Moim zdaniem to jest komnata odciążająca i żadnego tronu tam.nie ma. Wciąż palącą kwestią jest, co znajduje się za drzwiczkami w szybie wentylacyjnym.