Edward Gierek budował drogi, importował banany i pomarańcze, uruchomił produkcję małego Fiata. Wiosną 1974 r. wprowadził też wolne soboty, czym przyczynił się do rozwoju TVP.
Powstał problem co ludzie będą robić przez cały wolny weekend. Jeszcze komuś wpadłoby do głowy organizować jakieś kluby dyskusyjne, koła naukowe czy wieczorki wysłuchiwania radia Wolna Europa. Lepiej, żeby siedzieli przy rodzimej telewizji, tylko że ta nadawała wówczas jedynie na dwóch kanałach i to rzeczy, łagodnie mówiąc, w większości mocno ograne. Powstał pomysł, żeby w sobotnim paśmie programu drugiego puścić program w nowym formacie. Nazwano go Studio 2. Pionierską emisję przewidziano na 30 listopada 1974.
Pomysłodawcą show był znany dokumentalista Mariusz Walter. Zupełną nowość stanowiła zasada, że program poprowadzi kilka różnych osób, każda zajmująca się inną dziedziną. I tak, zespół Studia 2 tworzyli Bożena Walter (kultura), Edward Mikołajczyk (publicystyka) oraz Tomasz Hopfer (sport). Pasmo zostało ściśle zapełnione. Początek o 16:00, dwie i pół godziny audycji z udziałem wspomnianych prezenterów, potem serial, widowisko muzyczne bądź kabaretowe, a na sobotni deser porządny film fabularny.
Mariusz Walter zdawał sobie sprawę co jest emitowane na Zachodzie, a co wolno pokazywać w kraju Gierka, więc starał się granicę dopuszczalności naciągnąć do maksimum. To były jego najlepsze lata jako twórcy i telewizyjnego magika. W trakcie Studia 2 publiczność polska po raz pierwszy zobaczyła Muppet Show czy Między nami jaskiniowcami. Pod wieczór do akcji wchodził kabarecik Olgi Lipińskiej, nadawane były również – co stanowiło precedens – seriale science fiction, przede wszystkim Kosmos 1999 i Planeta Małp! W ramach Studia 2 pojawiały się również eksperymentalne formy telewizyjne, takie jak teleturniej (Kto z kim wygra) czy Świadkowie (program w którym spotkali się świadkowie dramatycznych wydarzeń sprzed lat).
Szczytem popularności Studio 2 było zaproszenie do naszego kraju ABBY. Najbardziej popularny wówczas zespół świata w Polsce? Trudno było w to uwierzyć. Do Sztokholmu wysłano dwuosobową delegację mającą złożyć propozycję przyjazdu. Nie była ona całkowicie oderwana od realiów. Najwięcej korespondencji do ABBY przychodziło bowiem z Polski. Szwedzi uznali to za fenomen i postanowili odwdzięczyć się Polakom i tak narodził się pomysł zorganizowania koncertu ABBY w Warszawie. Telewizja Polska zgodziła się zapłacić za przyjazd muzyków i pokryć koszty nagrania. Muzycy zrezygnowali z wynagrodzenia, ale zachowali prawa do sprzedaży nagranego materiału na Zachód. Tym sposobem 6 października 1976 r. Agnetha Faltskog jako pierwsza stanęła na Okęciu, a dzień później w Polsce zjawiła się reszta zespołu. Zwiedzili miasto, zrobili sobie okolicznościowe fotografie pod Pałacem Kultury, po czym zabrali się do roboty.
Zespół nagrał w Studio 2 krótki koncert, podczas którego wykonał kilka piosenek, m.in. Dancing Queen, Knowing me knowing you oraz dwukrotnie, również na bis, lirycznego Fernando. Wykorzystana technika realizacji była ówczesnym szczytem możliwości Telewizji Polskiej. Materiał został zmontowany i dokładnie w sobotę 13 listopada po raz pierwszy wyemitowano publicznie ów występ. Ulice polskich miast były opustoszałe. To było szaleństwo porównywalne z mundialem w Niemczech ’74.
Z biegiem lat Studio 2 zaczęło być emitowane na antenie telewizyjnej jedynki, gdyż dwójka obejmowała jedynie 60% powierzchni kraju, a program chciał oglądać każdy. El dorado trwało kilka lat. Na początku lat 80-tych zmieniła się ekipa (Bożenę Walter zastąpiła Edyta Wojtczak), a kres Studia 2 położyło wprowadzenie stanu wojennego. Najbardziej popularna telewizyjna audycja lat siedemdziesiątych odeszła do historii.
Źródło grafiki: (C) Piotr Mańkowski
Moja skromna osoba zalicza się do wspominających z rozrzewnieniem ten „cykl”
Rozpoczął się w 1974 roku, kiedy to w Polsce pojawiły się pierwsze wolne soboty.
Dokładnie nie pamiętam, była to wówczas jedna lub dwie soboty w miesiącu.
Chodziłem wtedy do 8 klasy podstawówki , o wolnych sobotach w szkołach tylko
mogliśmy marzyć. ( pierwszą „wolną sobotę” miałem dopiero na studiach po 1980
roku ) Dużo by można o tym cyklu mówić… Ciekawi prowadzący ( zwłaszcza Edward
Mikołajczyk i Tadeusz Sznuk ) „zachodnie” filmy ( „kosmos 1999” ) no i programy
rozrywkowe. Niedawno minęło 30 lat , kiedy właśnie w „Studio 2” zobaczyłem po
raz pierwszy teledysk ( tak się wtedy nazywały videoclipy ) z „S.O.S” Abby.
Pamiętny koncert „Abba w Studio 2” 13 listopada 1976 ( tę datę zapamiętam do
końca życia ;)) Studio 2 będzie się mi kojarzyć przede wszystkim z Abbą.
13 grudnia „roku pamiętnego” Studio 2 zostało zawieszone. I , wstyd się
przyznać, nie pamiętam już, czy były potem jeszcze jakieś premierowe wydania,
czy sakramentalny koniec. Ale jeżeli były , to tylko kilka. Do regularnych wydań
już nie wrócono. W 1982 roku zmarł jeden z prowadzących – Tomasz Hopfer.
od ktorego roku byly wolne soboty w szkołach?
Wolne soboty, ale jeszcze nie wszystkie w miesiącu zaczęły się pojawiać od 1973 roku.
Fajnie to też zostało opisane w książce Bartka Koziczyńskiego „333 popkultowe rzeczy PRL”. Jedna z dziewczyn bała się latać samolotami więc były komplikacje przy przyjeździe. Koncert ogłoszono w prasie dzień, dwa przed godziną zero. I konferencja prasowa po – przekładając na dzisiejszy język popis cebulactwa.