Gdybyśmy jako dorośli spali tyle co niemowlaki, to na wszelkie dzienne aktywności mielibyśmy tylko 6-7 godzin. Życie nie byłoby wówczas zbyt miłe.
Jakkolwiek rodzice niemowlaków prawdopodobnie cieszą się z tego stanu rzeczy i pewnie nie mieliby nic przeciwko, gdyby pociechy spały jeszcze dłużej, to zastanawiające jest dlaczego aż tyle czasu jest potrzebne na sen w młodym wieku. Do tego sens niemowlaka aż połowie składa się z fazy REM. Najnowsze badania zespołu z Uniwersytetu w Kalifornii wykazują, że radykalna zmiana w śnie noworodków odbywa się w wieku 2.5 lat. Do tej granicy rolą snu u dzieci wydaje się głównie wspomaganie wzrostu mózgu i budowę nowych połączeń neuronalnych, potem sen wspomaga naprawę ewentualnych uszkodzeń. Od strony praktycznej ma to jak najbardziej sens, bo w wieku 2 lat mózg dziecka osiąga 90% wielkości mózgu jaki będzie miało jako osoba dorosła.
Dominujące teorie na temat snu twierdzą, że sen służy do porządkowania i utrwalania wspomnień, co potwierdza wpływ dobrego snu na efektywność proces nauczania nowych umiejętności. Gdyby to była jedna rola snu, to można by przypuszczać, że osoby dorosłe, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, z ciągłą wielka ilością nowych bodźców, spałyby średnio dłużej od osób które życie spędzają w tej samej codziennej rutynie. Natomiast sen zdaje się być bardziej demokratyczny. Oprócz procesów związanych z pamięcią, w czasie snu dochodzi też do regeneracji organizmu, szybszego usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, niż w czasie jawy.
Bez uwzględniania czynników zewnętrznych i nawyków danej osoby, na długość snu ma głównie wpływ wiek oraz płeć. Badania pokazują, że z wiekiem zaczynamy spać dłużej, choć nie tyle co niemowlaki oraz że kobiety śpią średnio dłużej niż mężczyźni. Na długość snu mają też geny, 2019 roku odkryto mutację genu ADRB1, która sprawia, że osoba dorosła zamiast 7-8 godzin snu, potrzebuje tylko 6,5 godzin by być w pełni wypoczęta. Rzecz jest całkiem świeża, ale ciekawe czy niemowlaki z taką mutacją genu też są w stanie szybciej i efektywniej budować swój mózg w młodym wieku. Niemniej 1.5h czasu na jawie więcej każdego dnia to olbrzymie efektywne wydłużenie życia. Osoba 80-letnia uzbierałaby przez ten czas tyle godzin dodatkowych, ile jest w 7.5 latach 16-godzinnych dni.
Źródło grafiki: pixabay.com
Można ciekawiej napisać o snach…. Są fazy rem i nrem (rapid i non rapid eye movement), cylke OK 9min obu faz, czas w którym się kładziemy jest ważny – powiązany z księżycem… Tam jest cała filozofia, której powinny nas w szkole uczyć…. Jak pisać to konkretnie