Widzisz osobę, która się świetnie prezentuje wizualnie, roztacza wokół siebie czar, który pryska nieodwracalnie w momencie kiedy się odezwie. Dlaczego?
Można dbać o fryzurę, ubierać się w markowe ciuchy, nosić modne gadżety, ale tak naprawdę pierwsze wrażenie w dużej mierze zależy od naszego głosu. Jedni mówią ciszej, inni głośniej, ktoś popiskuje, inny mówi miękkim barytonem. Głos przekazuje bardzo wiele podświadomych informacji odbiorcom. Ekipa naukowców z Uniwersytetu Glasgow zbadała dokładnie, jak wiele i wyniki są zaskakujące.
Eksperyment polegał na nagraniu 64 osób czytających fragment tekstu będącego zapisem rozmowy telefonicznej. Osoby nagrywane zostały poinstruowane, żeby czytać tekst neutralnie, swoim normalnym głosem. Następnie z nagrania odseparowywano pierwsze słowo, którym było „cześć”. Po pewnym czasie puszczono takie przywitanie ponad trzystu ochotnikom, z prośbą o ocenę osoby na podstawie jej głosu. Oceny dotyczyły jednej dziesięciu cech: agresywność, atrakcyjność, kompetentność, pewność siebie, dominacja, kobiecość, przyjazność, męskość, zaufanie, ciepło. Zarówno mówiący jak i słuchający byli Szkotami, rozpiętość wiekowa jednej i drugiej grupy sięgała od 18-38 lat, w obu grupach znajdowali się i mężczyźni, i kobiety.
Zaskakująca była zbieżność ocen uczestników co do poszczególnych cech słyszanych głosów, średnio na poziomie 92%. W ramach doświadczenia nie wnikano, na ile dana ocena jest prawidłowa, to znaczy czy osoba, której głos wzbudza zaufanie, rzeczywiście jest osobą której można ufać. Chodziło wyłącznie o odbiór głosu przez odbiorów, o pierwsze wrażenie, które powstaje w ciągu sekundy trwania komunikatu „cześć”. W kolejnych doświadczeniach ustalono, że mózg potrafi wyrobić sobie takie pierwsze wrażenie na podstawie próbki głosu nawet tak krótkiej jak 0,4 sekundy oraz jakie są akustyczne parametry określonych głosów.
Wnioski z badania są różnorakie. Na pewno warto pracować nad głosem, bo można poprawić emisję oraz sprawić by sposób mówienia był bardziej przyjazny. Dla starszych osób są nawet zajęcia fitness dla głosu, które powstrzymują efekty starzenia na narząd mowy. Każdy z nas analizę głosu rozmówcy wykonuje błyskawicznie i podświadomie, ale już firmy rekrutujące pracowników mogłyby to zrobić z rozmysłem wykorzystując analizę komputerową. Kto wie, czy w przyszłości do CV ze zdjęciem, nie będziemy załączać próbki mowy?
Źródło grafiki: (C) Piotr Mańkowski