Dobiegł końca największy komiksowy konkurs organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego zwycięzcy mają – w teorii – zrealizować pełnowymiarowy album.
Konkurs został oficjalnie ogłoszony podczas ubiegłorocznego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Na konferencji prasowej Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont i Jan Ołdakowski z MPW zachęcali twórców do stanięcia w szranki. Warunki: przygotowanie sześciu plansz komiksu oraz draftu scenariusza i dostarczenie tego do 2 grudnia 2013 roku. Oferta: oprócz trzech nagród pieniężnych, wydanie przez organizatorów pełnego albumu komiksowego dla zwycięzcy, ewentualnie innego zespołu z czołówki. To byłby pierwszy taki przypadek, gdyż wcześniej, wydając antologie komiksów o Powstaniu Warszawskim, umieszczano w nich jedynie krótkie opowiadania obrazkowe.
Do tego dochodziło jury, jakiego jeszcze chyba nie było. Same gwiazdy, z Tomaszem Bagińskim, Jackiem Dukajem i Zbigniewem Kasprzakiem na czele. Nic dziwnego więc, że w konkury stanęło tym razem wielu chętnych. Swe prace nadesłało 40 zespołów, z czego większość stanowili komiksowi weterani. Wyniki miały być początkowo znane w połowie grudnia, ale nie zostały ogłoszone, a następnie zaległa cisza. Sytuacja robiła się o tyle niezręczna, że efektem całej sprawy miał być komiks wydany na 70-tą rocznicę wybuchu Powstania. Bijący zegar coraz bardziej oddalał tę perspektywę.
W końcu 25 kwietnia ogłoszono wyniki. Zwycięzcami został zaprawiony w powstańczej tematyce duet Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz. Ich praca nosi tytuł „Traf”. Warto dodać, że Janusz to jeden z bardziej znanych polskich scenarzystów komiksowych, który dostąpił nawet zaszczytu publikacji we Francji. Razem ze swym rysownikiem już raz wygrywali konkurs MPW. Na drugim miejscu ulokował się również utytułowany duet Jacek Michalski i Maciej Jasiński z „Dobrym, złym, martwym”. Trzecie zaś miejsce zajęli poznański mistrz kreski w stylu francuskim, Paweł Piechnik oraz Piotr Mańkowski z Tunguski, startujący z historią zatytułowaną „Mamy dużo czasu”.
Na razie brak informacji czy którakolwiek z trzech wymienionych ekip będzie realizować pełnowymiarowy komiks. Czasu do sierpnia zostało bardzo mało. W tej chwili jest właściwie pewne, że jeśli ktokolwiek dostąpi zaszczytu realizacji takiego projektu, komiks będzie gotowy dopiero na kolejną rocznicę Powstania, w 2015 roku.
Źródło grafiki: (C) Paweł Piechnik
Standard made in Poland. Gratuluję każdemu komu nie odechciało się jeszcze rysować.
Słusznie, że pełen komiks, bo formuła anologii moim skromnym zdaniem już się wyczerpała. Poza tym ile można o Powstaniu? W Łodzi Egomt zorganizował jeszcze drugi równoległy konkurs na komiks dla dzieci. O nim też zaległa cisza. Ktoś coś wie na ten temat?
Czekam na taką wersję 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=n3avyKIg_4s
Ładne to. Ciekawe ile kosztuje wyprodukowanie takiego trwającego powiedzmy minutę klipu? Biorąc pod uwagę podobny poziom szczątkowej animacji.
Trzeba chyba przedzwonić w tej sprawie do Pani Christine Shaw 🙂 http://www.bbc.co.uk/mediacentre/worldwide/111012panzerfaust
Chyba szybko Petera w telewizji nie pokażą, choć sama produkcja nie wygląda na bardzo drogą. Elijah Wood a tym bardziej Summer Glau też raczej budżetu nie zawyżają. Poczekamy zobaczymy (oby) 🙂
Już w zasadzie oficjalnie wiadomo, że rozmów z żadnych ze zwycięskich zespołów nie będzie. Komiksy (Jesienią, Dobry zły martwy, Mamy dużo czasu) jeśli powstaną, to na pewno poza obrębem wydawnictwa Egmont oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.