Bliźniaki jednojajowe zaczynają życie z takimi samymi genami, więc teoretycznie powinny być identyczne, ale już przy porodzie różnią się jedną istotną cechą fizyczną.
Bliźniaki jednojajowe są naturalnymi klonami, mają takie samo DNA, stąd też ich duże podobieństwo fizyczne, tym bardziej wyraźne kiedy bracia lub siostry noszą podobne ubrania i fryzury. Mimo identycznego DNA rodzą się jednak z różnymi odciskami palców.
Nie wiemy dokładnie, co kształtuje taki a nie inny kształt linii papilarnych. Wiadomo, że dzieje się na etapie życia płodowego. Materiał wyjściowy wydaje się być w jakimś stopniu zależny od garnituru genów, o czym świadczy że w odciskach bliźniaków jednojajowych można znaleźć pewne podobieństwa.
Ponieważ linie papilarne bliźniaków jednojajowych są innego kształtu, podejrzewamy że ma na to wpływ szereg czynników środowiskowych takich jak ciśnienie krwi, różna długość pępowiny, umiejscowienie w łożysku, nacisk na rozwijające się palce, przyswajanie składników odżywczych i inne. Wszystkie one powodują, że powstawanie ostatecznego kształtu odcisków palców jest procesem losowym i indywidualnym.
Z biegiem czasu również DNA bliźniaków jednojajowych przynajmniej częściowo staje się różne. W ludzkim ciele nieustannie zachodzi proces odnowy komórek, w czasie którego dochodzi do replikacji DNA, przy której może dojść do losowej mutacji genów w niektórych komórkach. Mutacja taka będzie potem powielana w kolejnych cyklach odnowy komórek. Różnice nie będą duże i nie we wszystkich komórkach, ale z biegiem czasu jakieś różnice się pojawią.
Źródło grafiki: pixabay.com