Gdyby zapytać o najbardziej tajemniczą postać obecną 22 listopada 1963 r. na Dealey Plaza w Dallas, to od razu ciśnie się na usta kobieta w dziwnej chuście na głowie.
Oczywiście, nie tylko ona. Niektórzy być może wymieniliby postać „człowieka z parasolem” (ang. Umbrella Man). Otworzył on go podczas przejazdu prezydenckiej limuzyny akurat w momencie, gdy padły pierwsze strzały. Tożsamość tego człowieka została po latach niemal z całkowitą pewnością ustalona. Według niego, przypadkowo zrobił to co zrobił, chcąc zaprotestować przeciw faszystowskim inklinacjom ojca JFK, Josepha Kennedy’ego. Jak sam po latach przyznał, „był głupi i znalazł się w najgorszym możliwym miejscu w najbardziej nieodpowiednim czasie”. Można przyjąć, że tak było, ale z drugiej strony – jakim niebywałym przypadkiem musiałoby być, że w całym Dallas jedyna osoba z parasolką rozwija ją akurat w miejscu, w którym tuż za moment padnie strzał druzgoczący głowę JFK. Zwolennicy nieoficjalnej wersji wydarzeń, zakładającej istnienie strzelca na trawiastym pagórku zauważają, że takowemu snajperowi potrzebny mógł być sygnał. Do czego? Ano do tego, że jeśli Kennedy już by nie żył, strzał z pagórka okazałby się niepotrzebny. Otworzenie parasolki miałoby sygnalizować, że trzeba jednak strzelać. Akurat osoba usadowiona na trawiastym pagórku nie widzi całego Elm Street, lecz tylko jego wycinek i taki znak miałby sens. Ale zostawmy to na razie, do tematu człowieka z parasolem jeszcze powrócimy w kolejnych artykułach o JFK.
Nieco inaczej ma się sytuacja z mityczną Babushką Lady – nazwaną tak, ponieważ przypominała rosyjskie kobiety. To postać, którą na zdjęciu z filmu nakręconego przez Orville’a Niksa oznaczyliśmy czerwoną strzałką. Kobieta ta, ubrana w jasnożółty płaszcz i ciemniejszą chustę na głowie, stała w najbliższej możliwej odległości od prezydenckiej limuzyny w momencie, gdy padał strzał w gardło JFK, a także mającej znakomity widok na śmiertelny strzał. Z kolei na kręconym z drugiej strony filmie Abrahama Zaprudera widać, że Babushka Lady trzyma w rękach coś co przypomina kamerę filmową. Film, który nakręciła, byłby koronnym dowodem w sprawie. Problem w tym, że nie udało się ustalić, kim była Babushka Lady. Z niewiadomych powodów w zamieszaniu po strzelaninie nie została spisana przez policję, sama również nie zgłosiła się do złożenia zeznań. Albo zgłosiła się, tylko opinia publiczna nie dowiedziała się o tym. Fakt pozostaje faktem – zeznania kluczowego świadka zdarzeń z Dallas, posiadającego zapewne film pokazujący w zbliżeniu śmierć JFK nigdy nie ujrzały światła dziennego.
Gdy prezydencka limuzyna przejeżdżała przez Elm Street, na zielonej trawie kamera Zaprudera zarejestrowała najpierw Babuszkę stojącą nieco za plecami korpulentnego jegomościa w jasnej koszuli. Na prawo od nich stoją odziana w pomarańczowy płaszcz Jean Hill oraz wykonująca swe słynne zdjęcie Mary Moorman w ciemnym płaszczu i białych spodniach. Stojący kilkanaście metrów dalej reporter James Altgens wykonał historyczne zdjęcia limuzyny od przodu, ale postrzelenia i potem dobicia JFK nie zarejestrował. Zrobił kolejne zdjęcie dopiero gdy minął go samochód i gdy Jackie Kennedy próbowała sięgnąć na tylną maskę.
Na kolejnych zdjęciach wykonanych przez przypadkowych ludzi na Dealey Plaza widać, że owa osoba miała rude włosy, była w wieku około 40 lat, co oznaczałoby, że obecnie miałaby na karku dziewięćdziesiątkę. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem przyjąć, że opisywana osoba zapewne dzisiaj już nie żyje. Tuż po zastrzeleniu JFK jej chusta została ściągnięta z włosów i funkcjonowała bardziej jak apaszka. Z opuszczoną głową ewakuuje się z miejsca zamachu, ale nie biegnie jak inni obok niej, lecz wygląda na to, że jedynie porusza się przyspieszonym krokiem.
Siedem lat po zabójstwie opinia publiczna poznała zeznania niejakiej Beverly Olivier, tancerki egzotycznej pracującej w klubie konkurującym z Carousel Jacka Ruby’ego. Owa kobieta twierdziła, że to ona była Babuszką. Nakręciła rzekomo film, który zabrało jej FBI, żeby go wywołać, obejrzeć, po czym miało go zwrócić po kilku dniach, ale nigdy tego nie uczyniło. Swoją wersję Olivier przedstawiła także w dokumencie „The Men Who Killed Kennedy”, ale jej świadectwo nie wydało się zbyt przekonujące. Podała na przykład, że nagrała film 8mm kamerą Yashica, która w 1963 roku jeszcze nie istniała – wprowadzono ją na rynek sześć lat później. Obecnie dominuje przekonanie, że Beverly Olivier poszukiwała sławy i że to nie ona była Babuszką. Dokładając drew do ognia, twierdzi ona jeszcze, że pracując w klubie nocnym widziała razem Jacka Ruby’ego i Lee Harveya Oswalda. Problem tkwi w tym, że sama Olivier przyznała, że w 1963 roku miała 17 lat, a osoba widoczna na kilku różnych zdjęciach identyfikowana jako Babuszka z całą pewnością była starsza, co wydaje się koronnym dowodem, że mieliśmy do czynienia z mitomanką.
Tymczasem wielka tajemnica Babuszki nadal pobudza wyobraźnię milionów ludzi interesujących się sprawą zabójstwa JFK. Pozostaje podobną enigmą jak Eugene Hale Brading. Pewne jest jedno – widziała śmierć prezydenta jako jeden z czterech najbliżej znajdujących się świadków, zapewne filmowała, i jeśli podczas całego zdarzenia zaszło cokolwiek innego niż mówi wersja oficjalna, to właśnie ona posiadała najlepsze świadectwo w tej sprawie.
Beverly Olivier opowiada o rzekomej znajomości Ruby’ego i Oswalda
Źródło grafiki: film Orville’a Niksa
Kobieta która zawiązała sobie chustę na głowie mogła po prostu chronić utapirowaną fryzurę przed wiatrem i słońcem, w owym czasie chusta była takim dzisiejszym moherowym beretem, zwyczajnym elementem mody w pewnych kręgach.
Na podobnej zasadzie można typować z tłumu kolejnych podejrzanych, np. wśród uczestników zdarzenia było pewnie wielu facetów z papierosem (cigarette smoking man). Zaciąganie się dymkiem też może wyglądać tajemniczo jak w serialu „Z archiwum X”, ale nie oznacza automatycznie że ktoś jest uwikłany w zamach.
Zgoda, ale nie jest mowa o tym, że Babuszka była uwikłana w zamach. Ona zupełnym przypadkiem znalazła się w oku cyklonu. I widać bez żadnych wątpliwości, że albo kręciła film (tak można sądzić z tego, że trzymała ów aparat/kamerę przy sobie, a nie zrobiła szybkie pstryk), albo – co mniej prawdopodobne – zrobiła zdjęcie. Cokolwiek z tego jest prawdą, ów film lub zdjęcie stanowiłoby arcyważny dowód w śledztwie. Tymczasem Babuszka nigdy się nie zgłosiła na policję, a to dość dziwne, bo zwykle świadkowie danych sensacji lubią robić za gwiazdy w mediach (vide James Tague). Dlaczego? Czy dlatego, że na jej filmie widać dokładnie to co się wydarzyło? Bała się o swoje życie? Nie chciała się ujawniać z innych powodów? A może ujawniła się, tylko jej zeznań nie upubliczniono? Pozostają same pytania.
A czy to co trzyma BL to nie jest lornetka?
Powstaje słuszne pytanie: po co Babuszka miałaby lornetować prezydencką limuzynę, podczas gdy stała od niej o kilka metrów? Jasna sprawa, że nikt do końca nie wie co ona miała w dłoniach, ale mimo wszystko najbardziej prawdopodobna wydaje mi się kamera.
tak lornetka hahahahahahaha
TA BABUSZKA MA ZA MŁODE NOGI. UWAŻAM, ŻE TO MĘŻCZYZNA, BO KOBIETA I TO W SPÓDNICY NIE STAJE TAK „OKRAKIEM”. A MOŻE TO PRZYJACIEL ZABÓJCY UWIECZNIA MU NA PAMIĄTKĘ JEGO „BOHATERSKI WYCZYN”. DLATEGO SIĘ NIE ZGŁOSIŁ.
Przez lata obejrzalem wnikliwie wszystkie filmy dotyczace zabojstwa Kennedy’ego (bylo ich kilka oprocz tego najlepszego Zaprudera), przeczytalem setki artykulow, a nawet bylem kilkakrotnie na miejscu, co ciekawe oprocz babuszki byl jeszcze czlowiek z czarnym parasolem nigdy nie odnaleziony, po co parasol w sloneczna pogode? wspomniana kobiete media nazwaly ja babuszka, bo byla podobna do „rosyjskiej kobiety”, co do samego zamachu mimo setek opracowan zwolennikow spiskowej teorii, nie mozna stwierdzic autorytatywnie na 100%, ze Oswald sam nie mogl zabic prezydenta i ranic gubernatora, byl tam i strzelal i teoretycznie mimo wadliwego karabinka i kilku innych czynnikow, o ktorych nie chce mi sie tu pisac, nie mozna ostatecznie przesadzac, ze byl jeszcze inny strzelec, ukryty na pagorku czy tez rowniez taj jak Oswald w skladnicy,a teraz pytanie do tych osob, ktore uwazaja, ze Oswald nie dzialal sam, zadaje sobie je od wielu lat i nigdy nigdzie nie znalazlem odpowiedzi, dlaczego potrzebni sa w ogole inni strzelcy na potwierdzenie teorii spiskowej, przeciez fakt, ze Kennedy’ego zabil tylko Oswald wcale nie przekresla tej teorii 🙂 no i pytanie dodatkowe, czy nie uwazacie, ze Ci, ktorzy przygotowali zamach chcac uniknac w przyszlosci powstania teorii spiskowej wystawili by na pewno 1 strzelca (a na przygotowanie zamachu mieli sporo czasu).
Tak nie pisze ktos kto przez lata obejrzal wnikliwie wszystkie filmy dotyczace zabojstwa Kennedy’ego. 🙂
Kto zabił Kennyediego? wiedzą ci co badali jego mózg po śmierci ci co nie powiedzieli prawdy „Im mniej wiesz tym lepiej śpisz”
Tak, doktorzy wypowiadający się po latach na temat badań mózgu przedstawiali zupełnie sprzeczne wersje. Nawiasem mówiąc, ten mózg był obecny tylko w Parkland Hospital. Po przewiezieniu ciała do wojskowego szpitala w Bethesda mózg wyparował.
Nie znaleziono filmu/zdjęć zrobionych przez babuszkę, chociaż FBI apelowało do właścicieli zakładów fotograficznych o natychmiastowe poinformowanie władz, jeśli tylko natrafią na podejrzany materiał.
Pojawiły się teorie jakoby to Babushka wykonała zdjęcie, który przypisywane Mary Moorman. Przyglądałem się kątom i ustawieniu postaci i oko podpowiada mi, że to nieprawda. Ustawienie Babushki było nieco inne.
W internecie rodzą się różne dezinformacje, ślepe wątki i inne bzdury. Autor poniższego filmiku sugeruje, że zdjęcie Mary Moorman wykonała w rzeczywistości Babushka Lady. Nawet pobieżna obserwacja kątów pozwala jednak stwierdzić, że to bzdura. Obie panie stały od siebie o jakieś 20 metrów i z punktu widzenia Babushki wszystko wyglądałoby nieco inaczej.
https://www.youtube.com/watch?v=lmo9imzfksQ
To w oczywisty sposób bzdura. Natomiast jeśli chodzi o Babuszkę, to im więcej jej zdjęć się poznaje, tym większa tajemnica spowija tę postać. Otóż zobaczcie na przykład foto z podanego linku (to na samej górze). Pokazuje ono świat Dealey Plaza kilkadziesiąt sekund, może kilka minut po zamachu. Wszyscy są zszokowani, świadkowie leżą na ziemi, a tymczasem Babuszka… dalej filmuje. To zupełnie niesamowite ujęcie. Śmierć JFK wydaje się, że zupełnie nie zrobiła na niej wrażenia.
Babushka Lady z Tunguski jest na samej górze Google, wyżej niż Wikipedia.
Bardzo ciekawy, rzetelny dokument o śmierci JFK. Polecam!
https://www.youtube.com/watch?v=mLp2rFMJf2s
Ostatecznie uznano, że zeznania Oliver są całkowicie fałszywe. Mimo to, kilka lat temu syn Oliver złożył pozew do sądu, domagając się od władz „zwrotu skradzionych materiałów filmowych”. Warto też dodać, że Oliver nie była osobą zupełnie przypadkową – jak się okazało, przez pewien czas pracowała jako tancerka w nocnym klubie i znała Jacka Ruby’ego, zabójcę Lee Harvey Oswalda. W trakcie przesłuchań utrzymywała, że na dwa tygodnie przed zamachem złożyła Ruby’emu wizytę w jego klubie i zastała go w towarzystwie jakiegoś mężczyzny. Ruby miał wtedy powiedzieć: „Beverly, poznaj Lee Oswalda z CIA”.
Dziwi mnie, że na temat Babushki nie wypowiedziała się Jean Hill, czyli kobieta w czerwonym płaszczu. Stała bardzo blisko od niej.
Obok Babuszki stoi Charles Brehm wraz ze swoim synem, który zeznał później, iż w ogóle z obecności kobiety stojącej za nim nie zdawał sobie sprawy. Na klatce numer 288 filmu Zaprudera, dwie sekundy przed pierwszym strzałem, wyraźnie widać, że kobieta filmuje przejazd prezydenckiej kawalkady. Znawcy rzeczy są przekonani, że używała ona 8-milimetrowej kamery amatorskiej, takiej samej, z jakiej korzystał Abraham Zapruder.
W roku 1963, t.j. wtedy gdy zastrzelono Johna F. Kennedy’ego; posiadanie telefonu w mieszkaniu w PRL, było przywilejem. My w domu akurat telefon mieliśmy, a aparat był z lat 30-tych. Naprzeciwko mieszkała koleżanka i przyjaciółka moich rodziców jeszcze z II RP. Pewnego razu ta pani przybiegła do nas, żeby zatelefonować do Ambasady USA w Warszawie, bo we śnie zobaczyła Johna F. Kennedy’ego całego we krwi i chciała ambasadę koniecznie ostrzec, żeby mu powiedzieli, żeby do Dallas nie jechał. Skąd wiedziała, że on tam się wybiera’ to nie wiem; może z Głosu Ameryki. Zamówiła rozmowę (przez międzymiastową) i czekaliśmy na połączenie. Nie trwało to długo i je dostaliśmy. Znajoma mamy zaczęła po angielsku, ale widocznie urzędniczka ambasady powiedziała jej, że może mówić po polsku. Koleżanka mamy przekazała swoje obawy, spazmując i rozpaczając, żeby tylko Kennedy tam nie jechał. Za parę dni, jak Johna Kennedy’ego faktycznie zastrzelono; to przeżyliśmy z tą panią „Sąd Ostateczny”.
Sprawa jest prosta …. Ta kobieta w chuście na głowie to podróżnik w czasie. Cofnęła się do 63, aby mieć dobre ujęcia. Malutka kamera … nigdy się nie zgłosiła …
Opowieść Beverly Olivier była jednak pełna sprzeczności. Zeznała, że nagrania z morderstwa zostały jej zabrane przez FBI i już ich nie odzyskała. Za konfiskatę jej mienia odpowiedzialny miał być agent FBI Regis Kennedy. W dniu, kiedy miałby tego dokonać, był jednak w Nowym Orleanie, a więc 816 km od miejsca, w którym rzekomo widziała go Oliver. Ponadto nie zgadzał się model aparatu. Sam wiek kobiety również nie pasował. W dniu zamachu miała ona zaledwie 17 lat, a więc ponad dwa razy mniej niż szacowany wiek, jaki przypisano Babushce Lady.