Rok po premierze Gwiezdnych wojen, dokładnie 23 maja 1978 r. nastąpiła pierwsza pomyłka w rozwijanym przez George’a Lucasa i jego współpracowników Rozszerzonym Wszechświecie.
Wspomnianego dnia ukazał się 15 numer komiksu Star Wars z wydawnictwa Marvel. Zeszyt nosił nazwę Star Duel. W jednej ze scen okazało się, że Luke Skywalker nie umie pływać! Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wydanej wcześniej powieści „Spotkanie na Mimban” autorstwa Alana Deana Fostera posiadał takowe zdolności.
Ową pomyłkę w budowanym uniwersum (ang. Expanded Universe) wychwycili rzecz jasna fani. Marvel został zasypany listami oburzonych fanów. Wówczas jeszcze nie mogli napisać o tym na Internecie, dostarczyli więc wydawcy korespondencję w formie papierowej. Autorem wpadki był doświadczony scenarzysta komiksowy Archie Goodwin (1937-1998), będący dla fanów prawdziwym guru. Błąd wynikał z braku przepływu informacji. George Lucas wydał stosowne polecenia i w kolejnych latach o spójność Rozszerzonego Wszechświata zaczął dbać cały sztab ludzi.
Co ciekawe, w numerze 220 amerykańskiego magazynu satyrycznego Mad z 1981 r. ukazała się jedna z pierwszych rysunkowych satyr Star Wars. Prawnicy LucasFilmu wystosowali do redakcji ostrzegawcze pismo, na co otrzymali przesłaną im kopię listu sprzed lat autorstwa samego George’a Lucasa, który nazywał autorów Mad „Leonardem Da Vinci i George’em Bernardem Shawem satyry”. Do procesu nie doszło.
Artykuł o Rozszerzonym Wszechświecie
Źródło grafiki: Marvel
Expanded Universe obejmuje okres daleko wybiegający poza ramy filmów, bardzo rozbudowując historię Galaktyki. Książki najczęściej skupiają się na wydarzeniach poprzedzających lub następujących bezpośrednio po akcji filmów. EU wprowadza też wiele nowych postaci. Są nimi np. bliźniaki Jaina i Jacen Solo, Mara Jade oraz taktyczny geniusz Wielki Admirał Thrawn. W EU Imperium zniewala obce gatunki, ponieważ Palpatine, jego poplecznicy oraz duża część urzędników i wojskowych są ksenofobami. Pomysł ten został wyraźnie zaznaczony dopiero w adaptacji książkowej Zemsty Sithów. Koncepcja zniewolenia obcych ras jest analogią do rasizmu.
Obecnie błędów może nie ma albo są bardzo nieliczne, ale EU rozrósł się na tyle, że nastąpiło zjawisko „spłaszczenia charakterów”. Vadera na przykład wyepsploatowano do cna. Na horyzoncie brak jego zastępców.