Nie na papirusie ani na kamiennych tabliczkach, lecz na litej skale – tak powstawała pierwsza sztuka na Ziemi. Pionierzy wśród artystów działali na Antypodach.
Określenie wieku przykładów sztuki naskalnej stwarza bardzo poważne problemy. Istnieją w Australii miejsca jak Early Man Shelter w Queensland, gdzie ryty skalne pokryte były warstwami pochodzącymi sprzed 13 000 lat. Wniosek z tego, że ryty są starsze. Co więcej, w najniższych warstwach najstarszych stanowisk archeologicznych w Australii, mających 50 tysięcy i więcej lat, znaleziono ślady ochry. W przypadku niektórych badania wykazały, że barwnika tego używano w formie kredek. Nowe, naukowe metody określenia wieku znalezisk pozwalają na zmianę obecnego stanu rzeczy. Na przykład można określić wiek bardzo niewielkich próbek materiału organicznego. Archeolodzy określili wiek drobnej próbki barwnika z domieszką ludzkiej krwi służącej jako substancja wiążąca na około 10 700 lat, a substancję służącą prawdopodobnie jako czerwony barwnik z kryjówki skalnej Sandy Creek 2 w Queensland na 24 600 lat.
Inną metodą określania wieku posłużono się przy badaniu wykopalisk w południowej Australii. Badano warstwę pokrywającą ryty skalne w stylu „Panaramitee”, które w opinii naukowców są bardzo stare. Nierzadko warstwa ta zawiera uwięzione szczątki organiczne mikroskopijnych rozmiarów, których wiek można określić za pomocą spektrometrii masy w akceleratorze. Jest to zaawansowana metoda węgla radioaktywnego. Pozwala na określenie minimalnego wieku cząstek znajdujących się wewnątrz tej warstwy. Wiek najstarszych zbadanych tą metodą rytów naskalnych w południowej Australii to ponad 40,000 lat, co oznacza, że jest to najstarszy znany przykład sztuki naskalnej na świecie!
Niektóre regiony Australii są szczególnie bogate jeśli chodzi o sztukę naskalną. Najbardziej znanym jest Arnhem słynne ze złożonych, efektownych postaci przypominających zdjęcia rentgenowskie (na zdjęciu). Istnieje również starsza tradycja postaci Mimi ukazująca w szczegółach obrazy z życia człowieka pierwotnego. Powszechne w Australii są malowidła przedstawiające ręce, a także dłonie, stopy oraz postaci zwierząt.
Inwazja Europejczyków i podbój aborygenów oznaczał koniec sztuki naskalnej. Wiele z bezcennych historycznie miejsc zostało zdewastowanych. Cały czas jednak Australia pozostaje kontynentem o najdłuższej na świecie tradycji artystycznej. Wielokrotnie dłuższej od tradycji europejskiej czy egipskiej.
Źródło grafiki: survivalinternational.org
Niezbyt wierne były te pierwsze obrazy. Współczesne trzylatki potrafią lepiej oddać otaczającą je rzeczywistość. To dość zastanawiające.
Malowidła ukazują najczęściej symboliczne powiązania pomiędzy istotami, utożsamianymi z figurami przodków a cechami środowiska naturalnego wokół. Postrzegane są bowiem jako odwzorowania działalności przodków, którzy wykreowali ów kulturowy krajobraz w przeszłości. Dlatego też, niektóre z nich można czytać jak swego rodzaju mapy klanowych terytoriów.
Na mój gust zaskakujące jest, że oni w ogóle nie odtwarzali przyrody.
//Australia pozostaje kontynentem o najdłuższej na świecie tradycji artystycznej. //
Chyba jednak Indie i nawet Europa jest kolebką sztuki