Nie ma sporu, że piramidy w Państwie Środka istnieją. Problem w tym, czy rzeczywiście mają tak gargantuiczne rozmiary, jak donoszą co poniektórzy?
W starożytnych Chinach grobowce w kształcie piramid budowali sobie cesarzowie. Większość z nich ulokowana jest w pobliżu miasta Xian w położonej niemal w centrum kraju prowincji Shensi. Żebyśmy mieli wyobrażenie skali, są to zwykle liczące po kilka metrów wysokości komory grobowe, ewentualnie większe konstrukcje, które jednak nadgryzł mocno ząb czasu. Chińczycy bowiem budowali te monumenty z ziemi i gliny, a nie z litego kamienia jak Aztekowie czy Egipcjanie, w związku z tym z roku na rok ich stan się pogarsza.
Na prezentowanym zdjęciu widzimy wnętrze grobowca Han Yang. Sama budowla ma kształt spłaszczonej piramidy, a wewnątrz jak widać, oprócz terakotowej armii znajdują się na przykład zwierzęta.
Cywilizacja Zachodu dowiedziała się o chińskich piramidach pod koniec II wojny światowej. Amerykański pilot James Gaussaman wracając z Indii i przelatując nad okolicami Xian natknął się na dziwną budowlę, którą sfotografował i przekazał wykonane zdjęcie władzom amerykańskim. Zdjęcie przedstawiać miało liczącą około 300 metrów wysokości białą piramidę. Znów należy się wytłumaczenie – takie zdjęcie istnieje i w różnych formach krąży po Internecie. Czy to co na nim widać jest czymś więcej niż kopcem pośród pól? Trudno powiedzieć.
Dwa lata po Gaussamanie, w 1947 roku inny amerykański pilot, Maurice Sheaham dokonał podobnych obserwacji tej piramidy. Tym razem zrobił się skandal, bo o sprawie napisał New York Times. Chińscy archeologowie, a już zwłaszcza chińskie władze od tego momentu zaprzeczają istnieniu jakichkolwiek wysokich piramid na ich terenie. Zwolennicy teorii spiskowej wietrzą w tym zmowę, która ma ukryć rzekomy fakt istnienia budowli sprzed tysięcy lat, wybudowanych przez nieznaną historii cywilizację. Niektórzy twierdzą, że na Google Earth można je podobno dostrzec w odległości około 80 km od Xian. Znajdować się mają w zamkniętych strefach, należących podobno do wojska. Próbowałam je odszukać, ale mi się nie udało.
Strona z rzekomymi zdjęciami satelitarnymi „zakazanych” piramid
Źródło grafiki: artinsur.blogspot.com
Jeśli za piramidę uznać twory istotnie podobne do znanych z Egiptu – nie ma w Chinach piramid. Jeśli cokolwiek dużego wypukłego na podstawie kwadratu – jest ich mnóstwo. Oczywiście także Wielka Biała Piramida – istotnie wielka ale bardzo płaska i pozbawiona wierzchołka: cóż, to w końcu efekt „regulacji” naturalnego wzgórza, o wiele łatwiejszej niż budowa na równinie z kamiennych konkretów; ale stąd i wierzchołkowa część owej chińskiej „piramidy” nie istnieje.
Chcemy odnaleźć gdziekolwiek coś dobrze nam znanego? Uogólniajmy, nie przejmując się sensem czy podobieństwem – wtedy znajdziemy piramidy i w Chinach, a naszą własną etykę u ludów całkiem odległych. Wikipedia jednak i w polskiej i w angielskiej edycji „piramidy chińskie” ignoruje c – choć wspominają nie tylko o piramidach schodkowych Ameryki prekolumbijskiej, ale i babilońskich ziguratach, piramidach greckich i rzymskich. W kontekście Azji Wikipedia wspomina jedynie o „piramidopodobnych obiektach”, nie wchodząc w szczegóły.
A dlaczego w Chinach piramidy celowo się obsadza drzewami żeby wyglądały jak zwykle góry? Być może ciężko przyznać przed światem że cuda architektury na ich ziemiach stworzyła zupełnie inna cywilizacja. A może chodzi o coś innego, nie mam pojęcia ale jest dla mnie mega dziwnym że jedne z najbardziej tajemniczych budowli na tym świecie są tak bagatelizowane.
Na północy Xian znajduje się lotnisko. Wystarczy poprowadzić dokładnie z linią pasa startowego na południowy zachód linię prostą o długości mniej więcej długości pasa i jest piramida. Jeszcze trochę w dół i jest cały kompleks piramid – jedna duża i kilka mniejszych. Kolejne znajdują się na południe „pod” pasem startowym.
Ale to oficjalna informacja? To znaczy, rząd Chin nie zaprzecza ich istnieniu?
W roku 2000 przyznano, iż w regionie Shanxi znajduje się ok. 400 piramid. Te mniejsze od legendarnej Białej Piramidy obiekty niektórzy uznali za kurhany. Choć rzeczywiście niektóre z nich mogły służyć jako grobowce, inni znawcy sugerują, że chińskie piramidy z wcześniejszego okresu miały inne przeznaczenie. Hausdorf zaczął nawet podejrzewać, że mogą mieć pochodzenie lub pewne „pozaziemskie” konotacje. Ile lat jednak mają? Podczas gdy niektórzy wymieniają tutaj poszczególne dynastie, drudzy uważają te obiekty za znacznie starsze. Analizując wykonaną z lotu ptaka fotografię piramid leżach na zachód od Xi’an, badacz starożytnych cywilizacji i pisarz Graham Hancock ustalił, że ich układ odpowiada układowi gwiazd w konstelacji Bliźniąt. Komputerowy model pozwolił jednak ustalić, że odzwierciedlają one wygląd konstelacji z roku 10.500 p.n.e.
W 1974 roku odnaleziono zaginiony grobowiec tzw. Żółtego Cesarza, za którego panowania wzniesiono Wielki Mur Chiński. Grobowiec przypominał wyglądem piramidy odnalezione w Ameryce i Egipcie, a w środku znajdowało się 8000 pogrzebanych żołnierzy, pełniących funkcję symbolicznej ochrony po śmierci władcy. Mimo polityki cesarza – niszczył on wszystkie zapiski dotyczące wcześniejszej historii Chin, tłumacząc to rozpoczynaniem nowej ery – zachowało się kilka ksiąg i kronik, które potwierdzają budowlę piramidy, a później zamordowanie wszystkich robotników, by nie zdradzili jej lokalizacji.Dość okrutne przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę 70 tysięcy ludzi „wynajętych” do pracy.
Ta biała piramida ma ponad 550 metrów wysokości
Piramidy na ziemi to są wyłącznie urządzenia energetyczne i łączności